Board of Trustees (as of 19 January, 2017)

 

 

 

 

Officers

President:

      David M. Green (until 31 Dec 2017, becomes Past President 01 Jan 2018)

Vice President:

      David Sever (until 31 Dec 2017, presidency assumed 01 Jan 2018)

Secretary:

      Ann Paterson (interim)

Treasurer:

      Laurie Mauger (until 31 Dec 2017)

Publications Secretary (legacy)

      Ken Cabarle (until 31 Dec 2017)

Herpetologica Editor:

      Stephen Mullin (until 31 Dec 2017)

Herpetological Monographs Editor:

      Michael Harvey (until 31 Dec 2017)

 

 

Past Presidents

Harold Heatwole (until 31 Dec 2017)

Stan Trauth (until 31 Dec 2019)

James Spotila (until 31 Dec 2021)

 

Executive Council

Class of 2017 (until 31 Dec 2017):

      Kim Lovich

      Ann Paterson

      Christopher Petersen

Class of 2019 (until 31 Dec 2019):

      Lisa Hazard

      Pilar Santidrián Tomillo

__________________________

Communications Secretary

      Wendy Palin (pro tem)

 

 

Standing Committee Chairs

Conservation

      Kim Lovich

Graduate Student Research Award

      Marty Crump (end 2020)

Graduate Studies

      Chelsea Clyde-Brockway (end 2017)

Archives

      Roy McDiarmid

HL Service to Herpetology Award

      Pat Gregory (end 2019)

Jones-Lovich Research Grants

      Carol Spencer

Long Range Planning & Finance and Membership

      David Sever (end 2017)

Nomination

      Erin Muths (end 2018)

Semlitsch Early Career Award

      Michelle Boone (end 2020)

Symposium

      Mary White

Williams Research Grants

      Ann Paterson (end 2018)

 

 

Joint and External Committee Representatives

AIBS Council and BioOne Rep

      Alan Savitzky

Conservation (HL/SSAR/ASIH/AES)

      Kim Lovich

Education (HL/SSAR)

      Theodora Pinou

Meeting Management & Planning (HL/SSAR/ASIH/AES)

      David Green

Liaison (HL/SSAR/ASIH)

      Alan Savitsky

Herpetologists’ League Presidents

Charles M. Bogert 1946-1947

Kenneth S. Norris 1965

Charles C. Carpenter 1974-1975

Ronald A. Brandon 1984-1985

James P. Bogart 1994-1995

Henry R. Mushinsky 2004-2005

*Died in office

Hobart M. Smith 1947-1959

Philip W. Smith 1966-1967

William E. Duellman 1976-1977

Clarence J. McCoy 1986-1987

John B. Iverson 1996-1997

Linda S. Ford 2006-2007

Alan E. Leviton 1960-1961

John M. Legler 1968-1969

John W. Wright 1978-1979

James R. Dixon 1988-1989

Joseph C. Mitchell 1998-1999

David L. Cundall 2008-2009

Herndon G. Dowling 1962-1963

Wilmer W. Tanner 1970-1971

Roy W. McDiarmid 1980-1981

Whitfield Gibbons 1990-1991

Aaron M. Bauer 2000-2001

Harold Heatwole 2010-2011

Wade Fox, Jr. 1964-1965*

T. Paul Maslin 1972-1973

Robert F. Inger 1982-1983

Edmund D. Brodie Jr. 1992-1993

C. Kenneth Dodd Jr. 2002-2003

Stanley Trauth 2012-2013

Secretary-Treasurer

Chapman Grant 1946-1959

Whitfield Gibbons 1973-1974

*Died in office

Wilmer Tanner 1960 (ex-officio)

John Legler 1960-1965

Frederick Turner 1965-1969

Hobart Landreth 1970-1972*

Secretary

George Folkerts 1975-1977

Patrick Owen 2006-

Julian Lee 1978-1985

Joe Mitchell 1986-1995

Maureen Donnelly 1996-2000

Mac Given 2001-2005

Treasurer

Harold Dundee 1975

Andrew Price 1988-1993

Phil Medica 1975-1979

Rebecca Pyles 1993-1999

Laurance Hardy 1980-1985

Lynette Sievert 2000-2003

James Berry 1986-1987

Lora Smith 2004-2007

Ellen Censky 1987-1988 (interim)

Meredith Mahoney 2007-